SXR331M063ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SXR331M063ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
607.2mA @ 120Hz
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
330µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
320mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Diameter :
12mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.32A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.09
Leakage Current :
0.2079mA
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
4000 hours
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
607.2mA
Polarization :
Polar
Length :
30mm
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Series :
SXR
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5.0038mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
SXR331M063ST
Cornell Dubilier Electronics SXR331M063ST
SXR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 607.2mA 0.472Dia 12.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can