SXE15-48S1V8J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SXE15-48S1V8J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
12-SMD Module, 6 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 15W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Output Voltage :
1.8V
Packaging :
Tray
Voltage - Isolation :
1.5kV
Voltage - Output 1 :
1.8V
Efficiency :
83%
Power (Watts) :
15W
Series :
SXE15 (15W)
Current - Output 1 :
6A
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Output (Max) :
6A
Max Input Voltage :
75V
Width :
29.21mm
Height :
8.636mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Input (Max) :
75V
Isolation :
Isolated
Depth :
29.21mm
Published :
Max Output Current :
6A
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Type :
Isolated Module
Number of Pins :
12
Output Current :
6A
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min) :
33V
Max Operating Temperature :
70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
12-SMD Module, 6 Leads
Mount :
Surface Mount
Length :
48.514mm
Min Input Voltage :
33V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.91Lx1.15W x 0.34 H 48.4mmx29.2mmx8.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Output Power :
11W
Number of Outputs :
1
Weight :
12.000013g
Max Power Dissipation :
11W