SX20-24S03/NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SX20-24S03/NT
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
18-SMD Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 18W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Height :
9.144mm
Number of Outputs :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Efficiency :
85%
Size / Dimension :
1.95Lx1.15W x 0.36 H 49.5mmx29.2mmx9.0mm
Current - Output (Max) :
5.5A
Output Power :
18W
Current - Output 1 :
5.5A
Voltage - Input (Min) :
18V
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation :
1.5kV
Voltage - Output 1 :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
SX20 (20W)
Type :
Isolated Module
Power (Watts) :
18W
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
18-SMD Module
Feature :
Remote On/Off, OVP, SCP
Voltage - Input (Max) :
36V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
49.53mm
Width :
29.21mm