SWT-1.81-18
Mfr.Part #
SWT-1.81-18
Description
FIXED IND 18UH 1.81A 60 MOHM TH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
12.7762mm
Height :
7.7978mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
1.81A
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Size / Dimension :
0.504Lx0.504W 12.80mmx12.80mm
Height Seated (Max) :
0.307 7.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating (Amps) :
1.81A
Length :
12.7762mm
Test Frequency :
10kHz
Inductance :
18μH
Datasheets
SWT-1.81-18
Amgis SWT-1.81-18
SWT-1.81-18 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD