SWT-1.02-17
Mfr.Part #
SWT-1.02-17
Description
FIXED IND 17UH 1.02A 100 MOHM TH
Current Rating :
1.02A
Height :
7.2898mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
1.02A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
8.6106mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
8.6106mm
Tolerance :
±20%
Inductance :
17μH
DC Resistance (DCR) :
100MOhm
Test Frequency :
10kHz
Size / Dimension :
0.339Lx0.339W 8.60mmx8.60mm
Datasheets
SWT-1.02-17
Amgis SWT-1.02-17
SWT-1.02-17 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD