SWPA8040S2R0NT
Mfr.Part #
SWPA8040S2R0NT
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 2UH 5.15A 16 MOHM SMD
Fixed Inductors
Ratings :
Material - Core :
Ferrite
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.315 L x 0.315 W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance :
2 µH
Current - Saturation (Isat) :
9.25A
Shielding :
Shielded
Height - Seated (Max) :
0.165 (4.20mm)
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±30%
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
16mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Type :
Drum Core, Wirewound
Features :
Series :
SWPA
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
5.15 A
Datasheets
SWPA8040S2R0NT
Shenzhen Sunlord Electronics SWPA8040S2R0NT
SWPA8040S2R0NT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Sunlord stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD