SWI10B-5-NW-P5
Mfr.Part #
SWI10B-5-NW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Product Category :
Base Product Number :
SWI10
Output Power :
10 W
Brand :
CUI Inc.
Approval Agency :
cULus, FCC
Load Regulation :
Regulated
Approvals :
CE, EN 55035
Product :
Fixed Plug
Polarization :
Positive Center
Minimum Operating Temperature :
0 C
Voltage - Output :
5V
Connector Type :
Barrel Connector
Region Utilized :
North America
Input Connector :
NEMA 1-15P
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Series :
SWI10B-N (12W)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Current - Output (Max) :
2A
CUI Inc.
Mounting Style :
Wall Mount
Number of Outputs :
1 Output
Cord Length :
59" (1.50m)
Size / Dimension :
2.48" L x 0.89" W x 1.61" H (63.1mm x 22.5mm x 41.0mm)
Efficiency :
Level VI
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Standard Number :
Product Status :
Active
Region :
North America
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Power (Watts) :
10 W