SWI10B-5-EW-P5R
Mfr.Part #
SWI10B-5-EW-P5R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Product Category :
Brand :
CUI Inc.
Output Power :
10 W
Maximum Operating Temperature :
Wall Mount (Class II)
Package :
Box
Polarization :
Positive Center
Base Product Number :
SWI10
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Voltage - Output :
5V
Power (Watts) :
10 W
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Number of Outputs :
1 Output
Minimum Operating Temperature :
0 C
Region Utilized :
Europe
Approvals :
CE, EN 55035
Input Type :
Fixed Blade
Load Regulation :
Regulated
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Connector :
CEE 7/16
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
Level VI
Approval Agency :
CE
Size / Dimension :
3.31" L x 0.89" W x 1.61" H (84.2mm x 22.5mm x 41.0mm)
CUI Inc.
Region :
Europe
Current - Output (Max) :
2A
Connector Type :
Barrel Connector
Series :
SWI10B-E (12W)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Product Status :
Active
Standard Number :
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Packaging :
Box
Cord Length :
59" (1.50m)