SWI10B-5-EB-P7R
Mfr.Part #
SWI10B-5-EB-P7R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Product Category :
Packaging :
Box
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Input Connector :
CEE 7/16
Approvals :
CE, EN 55035
Output Power :
10 W
Efficiency :
Level VI
Base Product Number :
SWI10
Region Utilized :
Europe
Power (Watts) :
10 W
Product Status :
Active
Package :
Box
Wall Mount (Class II)
Mounting Style :
Wall Mount
Current - Output (Max) :
2A
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
CUI Inc.
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Size / Dimension :
3.31" L x 0.89" W x 1.61" H (84.2mm x 22.5mm x 41.0mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Connector Type :
Barrel Connector
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Series :
SWI10B-E (12W)
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Approval Agency :
CE
Load Regulation :
Regulated
Voltage - Output :
5V
Cord Length :
59" (1.50m)
Region :
Europe
Minimum Operating Temperature :
0 C
Number of Outputs :
1 Output
Applications :
ITE (Commercial)
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Product :
Fixed Plug
Brand :
CUI Inc.
Standard Number :
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm