SWI10B-12-NW-P5
Mfr.Part #
SWI10B-12-NW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Product Category :
Base Product Number :
SWI10
Active
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Region :
North America
Minimum Operating Temperature :
0 C
Mounting Style :
Wall Mount
Cord Length :
59" (1.50m)
Voltage - Output :
12V
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Package :
Box
Input Type :
Fixed Blade
Brand :
CUI Inc.
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Connector Type :
Barrel Connector
CUI Inc.
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Output Power :
12 W
Current - Output (Max) :
1A
Approval Agency :
cULus, FCC
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Efficiency :
Level VI
Number of Outputs :
1 Output
Packaging :
Box
Product :
Fixed Plug
Region Utilized :
North America
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
12 W
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC