SWI10B-12-EW-P5
Mfr.Part #
SWI10B-12-EW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
Fixed Blade
Output Power :
12 W
Mounting Style :
Wall Mount
Product Status :
Active
Base Product Number :
SWI10
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length :
59" (1.50m)
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Approval Agency :
CE
Product :
Fixed Plug
Approvals :
CE, EN 55035
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Connector Type :
Barrel Connector
Form :
Wall Mount (Class II)
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Power (Watts) :
12 W
Polarization :
Positive Center
Series :
SWI10B-E (12W)
Efficiency :
Level VI
Region :
Europe
Voltage - Output :
12V
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Size / Dimension :
3.31" L x 0.89" W x 1.61" H (84.2mm x 22.5mm x 41.0mm)
Region Utilized :
Europe
Load Regulation :
Regulated
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Current - Output (Max) :
1A
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Brand :
CUI Inc.
Input Connector :
CEE 7/16
CUI Inc.
Number of Outputs :
1 Output
Standard Number :
Applications :
ITE (Commercial)
Package :
Box
Packaging :
Box
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC