SWH15-9-NW-ST
Mfr.Part #
SWH15-9-NW-ST
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 14W
Size / Dimension :
2.44" L x 1.56" W x 1.31" H (62.0mm x 39.7mm x 33.2mm)
Applications :
ITE (Commercial)
Load Regulation :
Regulated
Mounting Style :
Wall Mount
CUI Inc.
Input Type :
Fixed Blade
Efficiency :
Level VI
Standard Number :
Bulk
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC
Current - Output (Max) :
1.5A
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Brand :
CUI Inc.
Minimum Operating Temperature :
0 C
Product Status :
Active
Output Power :
13.5 W
Weight :
Power (Watts) :
14 W
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Product :
Fixed Plug
Output Connector :
Stripped, Tinned Wire Leads
Cord Length :
70.9" (1.80m)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
9V
Region Utilized :
North America
Number of Outputs :
1 Output
Series :
SWH15-N (15W)
No Load Power Consumption :
100mW
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C