SWG100-05-R
Mfr.Part #
SWG100-05-R
Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Voltage - Output 1 :
5V
Size / Dimension :
6.38Lx3.66W x 1.26 H 162.0mmx93.0mmx32.0mm
Published :
Height :
32.004mm
Chassis Mount
RoHS :
Compliant
Efficiency :
84%
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Type :
Open Frame
Voltage - Output 2 :
Isolation Voltage :
3 kV
Series :
SWG100 (100W)
Voltage - Output 3 :
Max Power Dissipation :
100W
Approvals :
CE, DEMKO, cURus
Power (Watts) :
100W
Feature :
DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Min Operating Temperature :
-10 °C
Current - Output 1 :
20 A
Features :
Operating Temperature :
-10°C~71°C With Derating
Width :
92.964 mm
Max Operating Temperature :
71 °C
Length :
162.052 mm
Max Output Current :
20A
Voltage - Isolation :
3kV
Datasheets
SWG100-05-R
SWG100-05-R datasheet pdf and AC DC Converters product details from Sanken stock available at
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 18V 2W SJP