SV550K14BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV550K14BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
SV 550VRMS 14MM BULK L1
Stock
491
In Stock :
491
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Diameter :
16 mm
Bourns
Maximum DC Volts :
745 V
Product Category :
Varistors
Clamping Voltage :
1350 V
Series :
SV
Package / Case :
Radial
Energy :
330J
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Capacitance @ Frequency :
310 pF @ 1 kHz
Product :
MOV
Subcategory :
Varistors
Features :
Mounting Style :
Through Hole
Capacitance :
310 pF
RoHS :
Details
Surge Energy Rating :
330 J
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Bulk
Number of Circuits :
1
Current - Surge :
8 kA
Maximum AC Volts :
550 V
Termination Style :
Peak Surge Current :
8000 A
Varistor Voltage (Typ) :
910 V
Varistor Voltage :
910 V
Varistor Voltage (Max) :
1.001 kV
Varistor Voltage (Min) :
819 V