SV250K5BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV250K5BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
SV 250VRMS 5MM BULK L1
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Product Status :
Active
Bourns
Energy :
17J
RoHS :
Details
Product Category :
Varistors
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Current - Surge :
600 A
Series :
SV
Package / Case :
Disc 5mm
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Brand :
Bourns
Maximum AC Volts :
250 V
Capacitance @ Frequency :
100 pF @ 1 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Subcategory :
Varistors
Varistor Voltage (Typ) :
390 V
Number of Circuits :
1
Package :
Bulk
Maximum DC Volts :
320 V
Datasheets
SV250K5BL1
Introducing Bourns, Inc. SV250K5BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA), SV250K5BL1 pinout, SV250K5BL1 datasheet PDF, SV250K5BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. SV250K5BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.