STTH30S12W
Mfr.Part #
STTH30S12W
Package / Case
DO-247-2 (Straight Leads)
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A DO247
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
11 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
30A
Packaging :
Tube
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.9V @ 30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 1200V
Mount :
Through Hole
Forward Current :
30A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Package / Case :
DO-247-2 (Straight Leads)
Reverse Recovery Time :
50 ns
Datasheets
STTH30S12W
STMicroelectronics STTH30S12W
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.9V @ 30A 175°C Max 15μA @ 1200V Tube DO-247-2 (Straight Leads) Through Hole
STTH30S12W Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 30A is allowed.
STTH30S12W Features
an average rectified current of 30A volts