STTH30L06P
Mfr.Part #
STTH30L06P
Package / Case
SOD-93-2
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A SOD93-2
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Average Rectified Current :
30A
Application :
HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
STTH30
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Package / Case :
SOD-93-2
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Non-rep Pk Forward Current-Max :
160A
Current Rating :
30A
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.55V @ 30A
Terminal Position :
Single
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Phases :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
600V
Configuration :
Single
Output Current :
30A
Tube
Reach Compliance Code :
not_compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Reverse Recovery Time :
90 ns
Pin Count :
Datasheets
STTH30L06P
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.55V @ 30A 175°C Max 25μA @ 600V 2-Termination Tube SOD-93-2 Through Hole
STTH30L06P Overview
In this device, there is an average rectified current of 30A volts.30A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.
STTH30L06P Features
an average rectified current of 30A volts
a current rating of 30A