STTH15AC06FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STTH15AC06FP
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GP 600V 15A TO220FPAC
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Peak Reverse Current :
2µA
Reverse Voltage (DC) :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
STTH15
Number of Pins :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 600V
Number of Phases :
1
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
120A
Average Rectified Current :
15A
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Forward Current :
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.9V @ 15A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Reverse Recovery Time :
55 ns
Forward Voltage :
1.9V
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Application :
HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
Diode Type :
Standard
Max Operating Temperature :
175°C
Recovery Time :
40 ns
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
120A
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.299997g
Datasheets
STTH15AC06FP
STMicroelectronics STTH15AC06FP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.9V @ 15A 175°C Max 2μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
STTH15AC06FP Overview
There is an average rectified current of 15A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 15A.120A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 2μA, as indicated by the data chart.
STTH15AC06FP Features
an average rectified current of 15A volts