STTH100W06CW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STTH100W06CW
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 600V 50A TO247
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Terminal Position :
Single
Number of Pins :
3
Recovery Time :
200 ns
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Width :
5.15mm
Height :
20.15mm
Max Reverse Leakage Current :
200μA
Forward Current :
100A
Reverse Recovery Time :
75 ns
ECCN Code :
EAR99
Average Rectified Current :
50A
Application :
HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
Forward Voltage :
1.65V
Element Configuration :
Common Cathode
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.45V @ 50A
Number of Elements :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 600V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
360A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
360A
Number of Terminations :
3
Number of Phases :
1
Length :
15.75mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Diode Type :
Standard
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Peak Reverse Current :
20μA
Min Operating Temperature :
-65°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
STTH10
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Max Surge Current :
360A
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Through Hole
Package / Case :
TO-247-3
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
STTH100W06CW
STMicroelectronics STTH100W06CW
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 175°C Max 50A 600V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
STTH100W06CW Overview
When the forward voltage is set to 1.65V, this device will operate.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 360A should be the rule.When the forward voltage is set to 100A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 20μA.Its maximal reverse leakage current is 200μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
STTH100W06CW Features
1.65V forward voltage