STPS3H100AF
Mfr.Part #
STPS3H100AF
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SOD128
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
100V
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Number of Phases :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Forward Current :
3A
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Reverse Current-Max :
1.5μA
Terminal Form :
Flat
Base Part Number :
STPS3H
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5μA @ 100V
Surface Mount :
yes
Package / Case :
SOD-128
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Max) :
175°C
Lead Free :
Lead Free
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
760mV @ 3A
Terminal Position :
Dual
Diode Type :
Schottky
Datasheets
STPS3H100AF
STMicroelectronics STPS3H100AF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 760mV @ 3A -40°C~175°C 1.5μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
STPS3H100AF Overview
Forward current may not exceed 3A.Upon reaching 1.5μA, there is no more reverse current allowed.
STPS3H100AF Features
A maximum reverse current of 1.5μA
STPS3H100AF Applications
There are a lot of STMicroelectronics
STPS3H100AF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB