STM8S903K3B6
Mfr.Part #
STM8S903K3B6
Package / Case
32-SDIP (0.400, 10.16mm)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SDIP
1K x 8
Power Supplies :
3.3/5V
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
STM8S903
Supply Voltage :
3.3V
Supply Current-Max :
4.75mA
Data Converter :
A/D 7x10b
HTS Code :
Height Seated (Max) :
5.08mm
STM8
ROM (words) :
Frequency :
16MHz
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
32
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Pitch :
1.778mm
Package / Case :
32-SDIP (0.400, 10.16mm)
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
333mW
Number of Pins :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.95V~5.5V