STM8L151M8T6TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM8L151M8T6TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
80-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80LQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Number of Pins :
80
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
80
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
STM8L
Terminal Form :
Gull wing
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Timers/Counters :
5
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
STM8
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Data Converter :
A/D 28x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type :
Internal
Watchdog Timer :
yes
PWM Channels :
yes
Package / Case :
80-LQFP
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supply Current-Max :
3.67mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DMA Channels :
Power Supplies :
2/3.3V
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Has ADC :
Memory Size :
64KB
Height Seated (Max) :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
68
DAC Channels :
Supply Voltage :
3V
Max Power Dissipation :
288mW
EEPROM Size :
2K x 8
Terminal Position :
QUAD
Series :
STM8L EnergyLite
Length :
14mm
Frequency :
16MHz
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V