STM32L162VCT6A
Mfr.Part #
STM32L162VCT6A
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Stock
302
In Stock :
302
Power Supplies :
2/3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Package / Case :
100-LQFP
Length :
14mm
Number of Terminations :
100
Width :
14mm
Packaging :
Tray
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
ECCN Code :
5A992.C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
CPU Family :
CORTEX-M3
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 7 months ago)
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Data Converter :
A/D 25x12b; D/A 2x12b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
10 Weeks
RAM Size :
32K x 8
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
STM32L162
Memory Size :
256KB
Terminal Pitch :
0.5mm
yes
PWM Channels :
yes
Frequency :
32MHz
Supply Current-Max :
12.3mA
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/O :
83
EEPROM Size :
8K x 8
Number of Pins :
100
ROM (words) :
262144
Oscillator Type :
Internal
Datasheets
STM32L162VCT6A
STMicroelectronics STM32L162VCT6A
Microcontrollers STMicroelectronics STM32L162VCT6A Overview
STM32L162VCT6A Features
  • 32-bit ARM Cortex-M3 core running up to 32 MHz