STM32L162RCT6TR
Mfr.Part #
STM32L162RCT6TR
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Stock
990
In Stock :
990
Microcontrollers
ECCN Code :
5A992.C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Length :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3V
Series :
STM32L1
32-Bit
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Data Converter :
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
51
EEPROM Size :
8K x 8
ROM (words) :
262144
RAM Size :
32K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Memory Size :
256KB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
64-LQFP
Number of Pins :
64
Frequency :
32MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
STM32L162
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Surface Mount :
Number of Terminations :
64
Terminal Pitch :
0.5mm
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Width :
10mm