STM32L152CBU6
Mfr.Part #
STM32L152CBU6
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 48UFQFPN
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Bus Width :
32b
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Number of Terminations :
48
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.5mm
Data Converter :
A/D 16x12b; D/A 2x12b
ROM (words) :
ECCN Code :
3A991.A.2
CPU Family :
CORTEX-M3
Frequency :
32MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Number of ADC Channels :
24
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
EEPROM Size :
4K x 8
Number of I/O :
37
Core Architecture :
ARM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 7 months ago)
Number of Timers/Counters :
8
Series :
STM32L1
Pin Count :
48
Watchdog Timer :
yes
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
0.6mm
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Power Supplies :
2/3.3V
Surface Mount :
Length :
7mm
RAM Size :
16K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of PWM Channels :
4
On Chip Program ROM Width :
8
Has ADC :
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
3V