STM32L151R6T6
Mfr.Part #
STM32L151R6T6
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Microcontrollers
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Number of I2C Channels :
2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Height :
1.45mm
Number of USB Channels :
1
Number of ADC Channels :
20
Core Architecture :
ARM
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
10.2mm
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM Size :
10K x 8
Base Part Number :
STM32L151
yes
Memory Size :
32kB
Supply Voltage :
3V
EEPROM Size :
4K x 8
Has ADC :
yes
Number of Pins :
64
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
MICROCONTROLLER, RISC
Radiation Hardening :
No
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Watchdog Timer :
Length :
10.2mm
Max Power Dissipation :
339mW
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Size :
32-Bit
Number of Terminations :
64
Number of PWM Channels :
6
Package / Case :
64-LQFP
Data Converter :
A/D 20x12b; D/A 2x12b
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
32b
Series :
STM32L1
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
CPU Family :
CORTEX-M3
Number of I/O :
51
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Frequency :
32MHz