STM32L082KZU6
Mfr.Part #
STM32L082KZU6
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLSH 32UFQFPN
Microcontrollers
Number of A/D Converters :
16
Surface Mount :
yes
Number of ADC Channels :
10
Data Converter :
A/D 10x12b; D/A 2x12b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
600μm
PWM Channels :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM Size :
20K x 8
Series :
STM32L0
Program Memory Type :
Flash
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
192kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of USB Channels :
1
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
STM32L082
Number of I/O :
23
Terminal Form :
NO LEAD
Packaging :
Tray
EEPROM Size :
6K x 8
Number of I2C Channels :
2
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Terminations :
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Ambient Temperature Range High :
125°C
DMA Channels :
Max Junction Temperature (Tj) :
130°C
Frequency :
32MHz
Length :
5mm
Width :
5mm
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3V
Number of Timers/Counters :
4
Package / Case :
32-UFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V