STM32L073CZU6
Mfr.Part #
STM32L073CZU6
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLSH 48UFQFPN
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/O :
37
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
20K x 8
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
48
Terminal Form :
NO LEAD
Data Converter :
A/D 10x12b; D/A 2x12b
Length :
7mm
EEPROM Size :
6K x 8
yes
Speed :
32MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Program Memory Size :
192KB 192K x 8
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
ARM® Cortex®-M0+
Width :
7mm
QUAD
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
STM32L073CZU6
STMicroelectronics STM32L073CZU6
Microcontrollers STMicroelectronics STM32L073CZU6 Overview
STM32L073CZU6 Features
The STM32L073CZU6 is equipped with 192KB of flash memory and operates at a frequency of up to 32 MHz. This 32-bit MCU also includes multiple power-saving modes, which are critical for energy-sensitive applications. With an extensive range of peripherals including USART, SPI, I2C, and USB, this MCU facilitates improved data communication and device interfacing, supporting a broad array of development requirements. Its 48-pin UQFPN package ensures a compact footprint while providing enough I/O ports for complex designs.