STM32L071RZT6TR
Mfr.Part #
STM32L071RZT6TR
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 64LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
STM32L071
yes
Clock Frequency :
32MHz
Number of Terminations :
64
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Data Converter :
A/D 15x12b
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
DAC Channels :
No
Length :
10mm
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
On Chip Program ROM Width :
8
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Supply Voltage :
3V
EEPROM Size :
6K x 8
Number of I/O :
50
Package / Case :
64-LQFP
Program Memory Size :
192KB 192K x 8
Width :
10mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Height Seated (Max) :
1.6mm
RAM Size :
20K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
32MHz