STM32L071CZU6
Mfr.Part #
STM32L071CZU6
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLSH 48UFQFPN
Program Memory Size :
192KB 192K x 8
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Clock Frequency :
25MHz
ARM® Cortex®-M0+
Width :
7mm
Number of Terminations :
48
Terminal Form :
NO LEAD
32-Bit
Speed :
32MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Converter :
A/D 10x12b
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM Size :
20K x 8
Surface Mount :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.65V
EEPROM Size :
6K x 8
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Number of I/O :
37
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Length :
7mm