STM32L053C6T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM32L053C6T6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
48-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
REACH SVHC :
No SVHC
Has ADC :
yes
Lead Free :
Lead Free
Data Converter :
A/D 10x12b; D/A 1x12b
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
5
PWM Channels :
yes
Number of Pins :
48
RAM Size :
8K x 8
Data Bus Width :
32b
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Memory Size :
32kB
Bit Size :
32
Package / Case :
48-LQFP
On Chip Program ROM Width :
8
Max Power Dissipation :
363mW
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
STM32L053
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Frequency :
32MHz
Terminal Position :
QUAD
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Type :
Flash
ECCN Code :
3A991.A.2
Series :
STM32L0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Core Architecture :
ARM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
EEPROM Size :
2K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Watchdog Timer :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of I/O :
37
DMA Channels :
Oscillator Type :
Internal
ROM (words) :
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
3V
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
DAC Channels :
Number of Terminations :
48
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Length :
7mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V