STM32L051T8Y6DTR
Mfr.Part #
STM32L051T8Y6DTR
Package / Case
36-UFBGA, WLCSP
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36WLCSP
Watchdog Timer :
Base Part Number :
STM32L051
Interface :
I2C, I2S, SPI, UART, USART
Number of Terminations :
36
Length :
2.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Program Memory Type :
Flash
Core Architecture :
ARM
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Supply Current-Max :
6.8mA
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Max Power Dissipation :
318mW
Low Power Mode :
Terminal Form :
Ball
Surface Mount :
Terminal Pitch :
0.4mm
DAC Channels :
No
Integrated Cache :
No
Has ADC :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O :
29
ECCN Code :
3A991.A.2
Memory Size :
64KB
Data Bus Width :
32b
Number of DMA Channels :
7
Terminal Position :
BOTTOM
On Chip Program ROM Width :
8
Package / Case :
36-UFBGA, WLCSP
CPU Family :
CORTEX-M0
EEPROM Size :
2K x 8
Number of Pins :
36
Factory Lead Time :
10 Weeks
Boundary Scan :
Supply Voltage :
3V