STM32L051K6T6
Mfr.Part #
STM32L051K6T6
Package / Case
32-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Max Power Dissipation :
526mW
Base Part Number :
STM32L051
Terminal Pitch :
0.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
8
Package / Case :
32-LQFP
Height Seated (Max) :
1.6mm
Frequency :
32MHz
Length :
7mm
Low Power Mode :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
8K x 8
Memory Size :
32kB
Number of ADC Channels :
10
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
QUAD
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
5
Supply Current-Max :
6.8mA
REACH SVHC :
No SVHC
Data Bus Width :
32b
Boundary Scan :
No
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of GPIO :
25
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
CPU Family :
CORTEX-M0
Core Architecture :
ARM
Supply Voltage :
3V
Series :
STM32L0
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/O :
27
Integrated Cache :
No
Interface :
I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
Number of Pins :
Packaging :
Tray
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
2K x 8
Watchdog Timer :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V