STM32L031G6U7STR
Mfr.Part #
STM32L031G6U7STR
Package / Case
28-UFQFN
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Package / Case :
28-UFQFN
Terminal Position :
QUAD
Number of Terminations :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
EEPROM Size :
1K x 8
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Base Part Number :
STM32L031
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of I/O :
21
DMA Channels :
Clock Frequency :
25MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
4mm
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Length :
4mm
Terminal Pitch :
0.5mm
A/D 10x12b
Datasheets
STM32L031G6U7STR
STMicroelectronics STM32L031G6U7STR
Microcontrollers STMicroelectronics STM32L031G6U7STR Overview
STM32L031G6U7STR Features
The STM32L031G6U7STR microcontroller is packed with features that enhance its utility and flexibility. It includes 32KB of flash memory, 8KB of RAM, and an extensive range of peripheral interfaces such as USART, SPI, I2C, and USB. It supports an operating voltage range of 1.65V to 3.6V, ensuring compatibility with a variety of power setups. Additional features like multiple timers, watchdog timers, and a real-time clock enhance its functionality in complex applications. Its 28-pin UFQFPN package allows for a compact footprint, while still offering sufficient I/O options for most medium-scale projects.