STM32F091CCT6TR
Mfr.Part #
STM32F091CCT6TR
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
Length :
7mm
Number of Terminations :
48
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
CPU Family :
CORTEX-M0
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
32K x 8
Clock Frequency :
32MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Series :
STM32F0
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
On Chip Data RAM Width :
8
RAM (words) :
327680
Boundary Scan :
No
Data Converter :
A/D 13x12b; D/A 2x12b
Base Part Number :
STM32F09
DMA Channels :
yes
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed :
48MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Low Power Mode :
Package / Case :
48-LQFP
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
3.3V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B48
HTS Code :
PWM Channels :
On Chip Program ROM Width :
8
Has ADC :
DAC Channels :
Core Size :
32-Bit
Integrated Cache :
No
Width :
7mm
Number of DMA Channels :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of External Interrupts :
16
ECCN Code :
3A991.A.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Format :
FIXED-POINT
Mounting Type :
Surface Mount
ROM (words) :
262144
Number of I/O :
38
Datasheets
STM32F091CCT6TR
STMicroelectronics STM32F091CCT6TR
Microcontrollers STMicroelectronics STM32F091CCT6TR Overview
STM32F091CCT6TR Features
This microcontroller is equipped with numerous features that make it highly beneficial for complex electronic applications. It supports an extensive range of enhanced I/Os and peripherals compatible with the 5V systems, making it highly adaptable for a variety of industrial uses. The availability of multiple communication interfaces, including USART, SPI, and I2C, allows for flexible device communication and system integration. Additionally, the STM32F091CCT6TR provides real-time performance with its 48 MHz clock speed, comprehensive interrupt and DMA capability, which significantly optimizes response times and overall device reliability.