STM32F051C4T6TR
Mfr.Part #
STM32F051C4T6TR
Package / Case
48-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
2.4V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Height Seated (Max) :
1.6mm
Base Part Number :
STM32F05
Number of Terminations :
48
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
48-LQFP
STM32F0
Qualification Status :
Not Qualified
Connectivity :
HDMI-CEC, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
S-PQFP-G48
yes
DAC Channels :
Power Supplies :
2.5/3.3V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
ROM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
CPU Family :
CORTEX-M0
Width :
7mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
DMA Channels :
Clock Frequency :
32MHz
Has ADC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
8K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O :
39
On Chip Program ROM Width :
8
Data Converter :
A/D 13x12b; D/A 1x12b
Supply Current-Max :
23.2mA
Speed :
48MHz
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Length :
7mm