STM025L8HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM025L8HN
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
STM025L8HN = SMT CONN
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mating Retention :
With
Number of Positions :
25
Gender :
FEMALE
Pitch :
635μm
Published :
2013
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
6.4262mm
Mount :
Surface Mount
Contact Material :
Copper
PCB Mounting Orientation :
Vertical
ELV :
Non-Compliant
Connector Type :
Receptacle, Socket
PCB Mount Retention :
Without
Number of Contacts :
25
Length :
12.92mm
Housing Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Preloaded :
yes
Depth :
3.2mm
Orientation :
Vertical
Contact Plating :
Gold, Lead, Tin
Housing Color :
Natural
Row Spacing :
1.016 mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
PCB Mount Alignment :
Without
Min Operating Temperature :
-200°C
Max Operating Temperature :
200°C
Datasheets
STM025L8HN
Introducing D-Sub Connector Assemblies TE Connectivity Aerospace Defense and Marine STM025L8HN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its STM025L8HN pinout, STM025L8HN datasheet PDF, STM025L8HN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies TE Connectivity Aerospace Defense and Marine STM025L8HN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Receptacle, Socket 25-Position Female Solder Copper
STM025L8HN Overview
STM025L8HN Features
STM025L8HN Applications
There are a lot of TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
STM025L8HN D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP