ST7-24B55
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST7-24B55
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Stock
77
In Stock :
77
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Termination Style :
PC Pin
Type :
Laminated Core
Output Voltage 2 :
12V
Product Depth (mm) :
55.6(mm)
Current - Output (Max) :
Parallel 3A, Series 1.5A
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Power Rating :
36W
Weight :
1.1lbs 499g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 12V Series 24V
Height :
39.62mm
Lead Style :
PC Pin
Lead/Base Style :
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
Output Voltage 1 :
12V
Approval Agency :
UL; CSA
Transformer Type :
Laminated
Size / Dimension :
66.80mm Lx55.63mm W
Mounting Style :
Through Hole
Secondary Side Connection :
PARALLEL/SERIES
High Potential :
2500Vrms
Package :
Bulk
Product Length (mm) :
66.8(mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Product Height (mm) :
39.6(mm)
Max Output Current :
1.5A
Center Tap :
No
Series :
Split Bobbin Plug-In
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
55.6mm
Packaging :
Bulk
Secondary Winding(s) :
Dual
Primary Configuration :
Single
Termination :
Max Power Dissipation :
36W
Pin Count :
6
Mounting Type :
Height - Seated (Max) :
39.62mm
Primary Winding(s) :
Single
Number of Pins :
6
Power - Max :
36VA
Secondary Configuration :
Dual
Published :
2009
Core Type :
Bobbin
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ST7-24B55
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V