ST5-36B27
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST5-36B27
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Height :
36.58mm
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED; HIGH ISOLATION
Voltage - Primary :
115V
VA Rating :
12 VA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Series :
Split Bobbin Plug-In
Physical Dimension :
L47.24XB39.62XH36.58 (mm)
Max Output Current :
350mA
ECCN Code :
EAR99
Approval Agency :
UL; CSA
Product Status :
Active
Primary Winding(s) :
Single
Secondary Winding(s) :
Dual
Type :
Laminated Core
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage 1 :
18V
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Width :
39.62mm
Current - Output (Max) :
Parallel 700mA, Series 350mA
Termination Style :
PC Pin
Max Power Dissipation :
12W
Power - Max :
12VA
Weight :
0.7lb 317.51g
Termination :
PC Pin
Output Voltage 2 :
18V
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Size / Dimension :
47.24mm Lx39.62mm W
Center Tap :
No
Length :
47.24mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
12W
Height - Seated (Max) :
36.58mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 18V Series 36V
Packaging :
Bulk
Datasheets
ST5-36B27
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V