ST1L08SPU12R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST1L08SPU12R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 800MA 8DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Length :
3mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Type :
FIXED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Terminations :
8
Current - Quiescent (Iq) :
10μA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Control Features :
Enable, Power Good
Terminal Form :
NO LEAD
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Pitch :
0.5mm
Output Voltage 1 :
1.2V
Base Part Number :
ST1L08
Output Voltage :
1.2V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 800mA Typ
JESD-30 Code :
R-PDSO-N8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Regulators :
1
Width :
2mm
Output Configuration :
Positive
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Output :
800mA
PSRR :
70dB ~ 30dB (100Hz ~ 1MHz)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
ST1L08SPU12R
Enable, Power Good Fixed 0.5mm ST1L08 PMIC 8-VFDFN Exposed Pad
ST1L08SPU12R Overview
A Cut Tape (CT) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a 8-VFDFN Exposed Pad case. On the regulater IC chip, there are a total of 8 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 800mA. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number ST1L08.