ST105C396MAM02
Mfr.Part #
ST105C396MAM02
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Stacked SMD, 4 L-Lead
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39UF 50V X7R 4SMD
Stock
760
In Stock :
760
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.210Lx0.190W 5.33mmx4.83mm
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
2119
Capacitance :
39μF
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Mini-TurboCap™
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
4.83mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Applications :
SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Tolerance :
±20%
Length :
5.33mm
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Published :
2015
Package / Case :
Stacked SMD, 4 L-Lead
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Low ESL (Stacked)
Thickness :
5.588mm
Thickness (Max) :
0.220 5.59mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Style :
L-Lead
Height :
5.59mm
Lead Pitch :
3.81mm
Datasheets
ST105C396MAM02
KYOCERA AVX ST105C396MAM02
Mini-TurboCap™ 39μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.210Lx0.190W 5.33mmx4.83mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Stacked) Surface Mount, MLCC Stacked SMD, 4 L-Lead