SSW-112-24-SM-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSW-112-24-SM-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Style :
Board to Board or Cable
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Feature :
No
JESD-609 Code :
e3
Body Depth :
0.335 inch
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Durability :
100 Cycles
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Push-Pull
Mixed Contacts :
No
Plating Thickness :
30μin
Mount :
Through Hole
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Conductors :
ONE
IEC Conformance :
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5.7A per Contact
Number Of PCB Rows :
2
Body Breadth :
0.195 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Through Hole
Reference Standard :
UL, CSA
HTS Code :
Reliability :
COMMERCIAL
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
24
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Post :
Tin
Length - Termination :
0.584 inch
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Forked
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pbfree Code :
yes
Contact Shape :
Square
Contact Resistance :
10MOhm
Series :
SSW
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Post :
0.584 14.83mm
Datasheets
SSW-112-24-SM-D
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 24 Positions Forked