SSW-106-01-S-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSW-106-01-S-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Stock
329
In Stock :
329
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Orientation :
Straight
Additional Feature :
POLARIZED
DIN Conformance :
No
Max Current Rating :
6.9A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
12
Contact Shape :
Square
Series :
SSW
Contact Length - Post :
0.104 2.64mm
Depth :
4.95mm
Max Voltage Rating (AC) :
550V
MIL Conformance :
Termination :
Solder
Radiation Hardening :
Contact Resistance :
10MOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Forked
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Width :
4.95mm
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color :
Black
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
5.7A per Contact
Gender :
FEMALE
Lead Free :
Lead Free
IEC Conformance :
Mount :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Length :
15.75mm
Housing Material :
Polymer
Published :
2000
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board or Cable
Datasheets
SSW-106-01-S-D
Samtec, Inc. SSW-106-01-S-D
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Forked