SSR-240D25
Mfr.Part #
SSR-240D25
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Hockey Puck
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
Stock
278
In Stock :
278
Manufacturer :
Product Category :
Solid State Relays
Width :
57.2 mm
Input Type :
AC/DC
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Series :
SSR
Voltage - Input :
3 ~ 32VDC
Mounting :
Screw
Input Current :
30(mA)
Product Status :
Active
Subcategory :
Relays
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Load Current :
25A
Output Voltage (Max) :
280(V)
Output Device :
SCR
Packaging :
Bulk
Rad Hardened :
No
Package Type :
Hockey Puck
RoHS :
Details
TE Connectivity
Brand :
TE Connectivity
Pin Count :
4
Contact Form :
SPST (1 Form A)
Input Voltage :
32(V)
Product :
Solid State Relays
Type :
Indicator
Supplier Device Package :
Height :
22 mm
Mounting Style :
Panel Mount
Package :
Bulk
Base Product Number :
SSR
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Package / Case :
IP Rating :
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Output Type :
AC
Length :
44.4 mm
Voltage - Load :
24V ~ 280V
Output Current :
25000(mA)
Supplier Package :
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Compliance :
UL
Circuit Arrangement :
1 FORM A
Termination Style :
Screw Terminal
Operating Temp Range :
-30C to 80C
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Mounting Type :
Chassis Mount
Isolation Voltage :
4000(V)
Datasheets
SSR-240D25
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSR-240D25
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V