SSM-106-S-DH-TR
Mfr.Part #
SSM-106-S-DH-TR
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD R/A
Headers, Receptacles, Female Sockets
Additional Feature :
E.L.P., TIGER CLAW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
PCB Contact Row Spacing :
10.16 mm
Insulation Height :
0.225 5.72mm
Insulation Color :
Black
JESD-609 Code :
e3
No
Insertion Force-Max :
1.39 N
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number Of PCB Rows :
ROHS3 Compliant
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
12
Number of Conductors :
ONE
Total Number of Contacts :
12
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Style :
Board to Board or Cable
Body Length or Diameter :
0.3 inch
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
Option :
GENERAL PURPOSE
Withdrawl Force-Min :
.556 N
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
2
Filter Feature :
Reference Standard :
UL
Voltage - Rated :
405VAC 572VDC
Gold
Radiation Hardening :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Resistance :
10MOhm
Connector Type :
Receptacle
Plating Thickness :
30μin
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
MIL Conformance :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
SSM-106-S-DH-TR
Samtec, Inc. SSM-106-S-DH-TR
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket