SSM-106-S-DH
Mfr.Part #
SSM-106-S-DH
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD R/A
Voltage - Rated :
405VAC 572VDC
FEMALE
Additional Feature :
E.L.P., TIGER CLAW
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Female Socket
Orientation :
RIGHT ANGLE
PCB Contact Row Spacing :
10.16 mm
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
No
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Max Voltage Rating (AC) :
450V
2
Length :
15.2mm
IEC Conformance :
Width :
8.13mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Tube
Solder
Withdrawl Force-Min :
.556 N
SSM
Max Current Rating :
6.9A
Insertion Force-Max :
1.39 N
Plating Thickness :
30μin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
12
Depth :
11.18mm
Number Of PCB Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Height :
5.72mm
Contact Resistance :
10MOhm
Insulation Height :
0.225 5.72mm