SSM-106-L-DV-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSM-106-L-DV-P
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Lead Free :
Lead Free
Max Current Rating :
6.9A
Number of Positions :
12
Voltage - Rated :
405VAC 572VDC
Total Number of Contacts :
12
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
Published :
Length :
15.24mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
475V
Series :
SSM
JESD-609 Code :
e3
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Color :
Black
Depth :
5.08mm
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
Contact Finish - Post :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Feature :
Orientation :
Straight
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Feature :
Pick and Place
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Resistance :
10MOhm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
Datasheets
SSM-106-L-DV-P
Samtec, Inc. SSM-106-L-DV-P
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket