SSL025SC2DC012N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSL025SC2DC012N
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Description
CONN RCPT 25POS 30AWG 12IN
Manufacturer :
Product Category :
Height :
2.1844mm
Termination :
Wire
Number of Rows :
1
Pitch :
635μm
Number of Pins :
25
Contact Plating :
Nickel, Gold
Series :
DUALOBE, Nanonics
Operating Supply Voltage :
500V
Color :
Multiple, Individual
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Number of Positions :
25
RoHS Status :
RoHS Compliant
Preloaded :
yes
Shielding :
Unshielded
ELV :
Compliant
Cable Termination :
Crimp
Connector Type :
Socket to Individual Wire Leads
Published :
Contact Material :
Copper
Contact Shape :
Round
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polymer
Length :
1.00' 304.80mm