SSCSHHN100PGAA5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSCSHHN100PGAA5
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
4-SIP, Dual Ports, Same Side
Datasheet
Download
Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Applications :
Board Mount
Maximum Pressure :
250PSI (1723.69kPa)
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Series :
TruStability® SSC
Response Time :
1000 μs
Output Type :
Analog Voltage
Port Size :
Male - 0.16 3.94mm Tube Dual
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Pressure Type :
Vented Gauge
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Termination Style :
PC Pin
Additional Feature :
TEMPERATURE COMPENSATED OVER -20 TO 85 DEG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
7 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Pressure :
100PSI (689.48kPa)
Port Style :
Barbed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Accuracy :
±0.25%
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Published :
Package / Case :
4-SIP, Dual Ports, Same Side
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pressure Sensing Mode :
Gage
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Housing :
Ceramic
Pressure Range-Max :
100 PSI
Datasheets
SSCSHHN100PGAA5
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSHHN100PGAA5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0.5 V ~ 4.5 V, Package / Case:4-SIP, Dual Ports, Same Side, Operating Temperature:-40°C~85°C, SSCSHHN100PGAA5 pinout, SSCSHHN100PGAA5 datasheet PDF, SSCSHHN100PGAA5 amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSHHN100PGAA5 ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSHHN100PGAA5
TruStability® SSC Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~85°C 100PSI (689.48kPa) Barbed ±0.25% 0.5 V ~ 4.5 V 4.75V~5.25V Amplified Output, Temperature Compensated
SSCSHHN100PGAA5 Overview
This transducer is included in the package 4-SIP, Dual Ports, Same Side. Ensure reliable performance by setting the transducers' temperature to -40°C~85°C. It is possible to use the transducers with a supply voltage of 4.75V~5.25V without any problems. This transducer can measure pressures up to 100 Psi.
SSCSHHN100PGAA5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 4-SIP, Dual Ports, Same Side
Operating Temperature: -40°C~85°C