SSCDLNN150PGAA5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSCDLNN150PGAA5
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package / Case
8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port
Datasheet
Download
Description
SENSOR PRES 150PSI GAUGE 5V DIP
Manufacturer :
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Termination :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Amplified Output, Temperature Compensated
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Termination Style :
PC Pin
Body Breadth :
10 mm
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Sensors/Transducers Type :
PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
Output Type :
Analog Voltage
Applications :
Board Mount
Package / Case :
Maximum Pressure :
250PSI (1723.69kPa)
Pressure Type :
Vented Gauge
Accuracy :
±0.25%
Series :
TruStability® SSC
Max Pressure :
250 psi
Published :
Port Style :
Barbed
Port Size :
Male - 0.1 2.47mm Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Operating Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Additional Feature :
TEMPERATURE COMPENSATED OVER -20 TO 85 DEG
Output :
0.5 V ~ 4.5 V
Body Length or Diameter :
13.35mm
Pressure Sensing Mode :
Gage
Response Time :
1000 μs
Housing :
Ceramic
Factory Lead Time :
11 Weeks
Surface Mount :
No
Pressure Range-Max :
150 PSI
Datasheets
SSCDLNN150PGAA5
Introducing Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDLNN150PGAA5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port, Operating Temperature:-40°C~85°C, Output:0.5 V ~ 4.5 V, SSCDLNN150PGAA5 pinout, SSCDLNN150PGAA5 datasheet PDF, SSCDLNN150PGAA5 amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDLNN150PGAA5 ,we also offer NPC-120T, NPP-301A-700AT, MS5837-02BA21, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCDLNN150PGAA5
TruStability® SSC Series Vented Gauge Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~85°C 150PSI (1034.21kPa) Barbed ±0.25% 0.5 V ~ 4.5 V 4.75V~5.25V Amplified Output, Temperature Compensated
SSCDLNN150PGAA5 Overview
In order to make your life easier, a 8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port package includes this transducer. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -40°C~85°C. Supply voltages as low as 4.75V~5.25V work well with the transducers. A transducer of this type is capable of measuring pressures up to 150 Psi.
SSCDLNN150PGAA5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: 8-DIP (0.524, 13.30mm), Top Port
Operating Temperature: -40°C~85°C
TruStability® SSC series
Operating Pressure: 150PSI (1034.21kPa)
Operating Supply Voltage: 5V